Zistite, V akom športe budete vynikať III.

Čo ste sa už naučili: V prvých dvoch článkoch zo seriálu článkov Zistite v ktorom športe budete vynikať I  a Zistite v ktorom športe budete vynikať II  ste sa už mohli oboznámiť s témami svalová štruktúra, objem svalov, posilňovanie, podiel netukovej hmoty, kapacita srdca a gén bojovníka .


Čo vás môžeme naučiť: V tomto článku vám ukážeme ako Vaša genetika ovplyvňuje vašu svalovú únavu, regeneráciu po cvičení a riziká zranení mäkkých tkanív a tým aj Vaše športové predispozície, výkon aj ciele. Zistíte, aký užitočný pre vás môže byť určitý druh tréningu.


Fyzická aktivita vo všeobecnosti ovplyvňuje naše zdravie, ale niektoré športové aktivity sú pre niektorých jedincov vhodnejšie ako pre ostatných. Genetika má napríklad veľký vplyv na rôzne atletické charakteristiky, ako je sila, výkon, vytrvalosť, veľkosť a zloženie svalových vlákien, pružnosť, neuromuskulárna koordinácia, temperament ale aj riziko zranenia, regeneráciu a ďalšie. A práve preto vám môžeme pomocou analýzy DNA poskytnúť odporúčania, ktoré vám pomôžu na ceste k dosiahnutiu stanovených cieľov.

 

GÉN SVALOVEJ ÚNAVY

Vedeli ste? Vedci zistili, že okrem svalových buniek dokážu aj mozgové bunky využívať laktát ako zdroj energie. Dokonca je to laktát, ktorý počas dlhšej doby aerobického cvičenia (ako maratóny), keď sme vyčerpali krvný cukor, umožňuje nášmu mozgu naďalej fungovať.

Svalová únava môže byť jedným z hlavných prekážok, ktoré športovcom bránia dosiahnuť ich maximálny potenciál. Počas cvičenia vytvárajú kontrakčné svaly laktát a ióny vodíka v dôsledku procesu nazývaného glykolýza. Malé množstvá laktátu fungujú ako dočasný zdroj energie. Nahromadenie laktátu počas vysoko intenzívneho cvičenia však vedie k pálivému pocitu v svaloch a obmedzuje svalové sťahy, čo vedie k svalovej únave. Preto má naše telo systém na prepravu laktátu von zo svalových buniek. Za export laktátu cez membránu svalovej bunky je zodpovedná molekula s názvom monokarboxylátový transportér 1 (MCT1). Špecifická mutácia v rámci MCT1 génu ovplyvňuje množstvo vyprodukovaných MCT1 transportérov a takto pôsobí na rýchlosť, s akou je laktát zo svalových buniek odstraňovaný. A to môže ďalej ovplyvniť, ako rýchlo sa človek unaví a môže tiež vplývať na dobu regenerácie po cvičení.

Analyzované gény: MCT-1

 

RIZIKO ZRANENIA MÄKKÉHO TKANIVA

Vedeli ste? Udržiavajte si normálnu telesnú váhu alebo BMI < 25, keďže vyššie BMI predstavuje väčšie riziko zranenia.

Úlohou mäkkého tkaniva je spájať, podporovať alebo obklopovať ostatné štruktúry nášho tela, preto je veľmi vystavené zraneniam. Zranenie mäkkého tkaniva je telesné zranenie, ktoré nezahŕňa poškodenie kostry, kardiovaskulárne poškodenie, atď. Je to poškodenie úponov, šliach a svalov a môže sa objaviť pri chôdzi, behu, výkone iných ťažkých aktivít alebo pri výkone dlhotrvajúcich opakovaných pohybov. Typy zranenia mäkkého tkaniva zahŕňajú akútne zranenie a zranenie z presilenia. Symptómy akútnych zranení sa objavia náhle, pričom zranenie z presilenia sa objaví ako výsledok opakovaného trenia, ťahania, točenia alebo stláčania, ktoré sa vytvorí časom. Naša genetická výbava dokáže významne ovplyvniť náchylnosť na zranenie mäkkého tkaniva, a v takomto prípade je cvičenie, a najmä rozcvička, ešte dôležitejšia. Ak viete, že ste náchylní na zranenia, môžete svoj tréning prispôsobiť tak, aby ste sa v budúcnosti zraneniam vyhli.

Analyzované gény: COL5A1, COL1A1, GDF5

 

REGENERÁCIA PO CVIČENÍ

Vedeli ste? Ak cítite, že na regeneráciu potrebujete viac času, potom vysoko intenzívny tréning dva dni za sebou je pre vás kontraproduktívny. Nabudúce ráno si odmerajte tep srdca v pokoji, a ak je vyšší ako bežne, potrebujete ešte jeden deň na regeneráciu. Množstvo spánku tiež ovplyvňuje vašu regeneráciu; dožičte si preto odpočinok, najmä po vysoko intenzívnej činnosti. Viac sa o sebe dozviete aj v rozbore Spánkový cyklus.

Vedeli ste, že fyzická aktivita môže vo vašom tele spôsobiť oxidačný stres prostredníctvom zvýšenej tvorby reaktívnych foriem kyslíka (ROS)? Okrem tvorby ROS ovplyvňuje cvičenie komplexný imunitný systém tela a môže mať kaskádový efekt na zápalovú odozvu, čo môže viesť k chronickým zápalom. ROS sa neustále vytvárajú v našom tele počas rôznych procesov bunkového metabolizmu. ROS samé o sebe nie sú zlé, ale zvýšená tvorba ROS môže viesť k oxidačnému poškodeniu, čo tiež ovplyvňuje imunitný systém. Takáto situácia môže nastať počas fyzickej aktivity a po nej. Najmä počas vysoko intenzívneho cvičenia sa príjem kyslíka do aktívnych svalov zvyšuje až 20-násobne, pričom tok kyslíka v aktivovaných svaloch sa môže zvýšiť až 100-násobne. Výsledkom je tvorba veľkého množstva ROS. Podobne sa tvorba ROS zvýši aj v prípade poranenia kostrového svalstva. Ak sa ROS tvorí v množstvách presahujúcich kapacitu antioxidačného obranného mechanizmu tela, spôsobuje to vo vašom tele oxidačný stres, a keď sa telo dostane do stavu chronického zápalu, môže dôjsť k množstvu negatívnych a potenciálne škodlivých stavov.

Analyzované gény: CAT, NQO1, GPX1, SOD2, IL6, TNF, CRP, IL6R, MMP3


Čo sme vás naučili: Neexistujú 2 rovnakí jedinci s rovnakou genetickou výbavou a preto ani neexistuje tréningový plán ktorý bude rovnako dobre fungovať na každého. Máme rôznu náchylnosť na svalovú únavu po tréningu, inak sme náchylní na svalové zranenia alebo zranenie mäkkých tkanív, potrebujeme inú regeneráciu po cvičení. Len správna kombinácia vedomostí o tréningovom procese a faktov o svojom tele na základe genetickej analýzy nám umožní dosiahnuť želané športové ciele.

Zatiaľ ste sa dozvedeli základné informácie o 9 z 10 športových genetických rozborov, ktoré sú len malou časťou z . Viac sa dočítate v ďalších článkoch.


Použité referencie:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24485392/

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0096916

 

Share