Zistite, v akom športe budete vynikať I.
Čo sa môžete naučiť: V tomto článku vám ukážeme ako Vaša genetika a svalová štruktúra ovplyvňuje Vaše športové predispozície, výkon aj ciele. Zistíte, aký užitočný pre vás môže byť určitý druh tréningu.
Fyzická aktivita vo všeobecnosti ovplyvňuje naše zdravie, ale niektoré športové aktivity sú pre niektorých jedincov vhodnejšie ako pre ostatných. Genetika má napríklad veľký vplyv na rôzne atletické charakteristiky, ako je sila, výkon, vytrvalosť, veľkosť a zloženie svalových vlákien, pružnosť, neuromuskulárna koordinácia, temperament a ďalšie. A práve preto vám môžeme pomocou analýzy DNA poskytnúť odporúčania, ktoré vám pomôžu na ceste k dosiahnutiu stanovených cieľov.
SVALOVÁ ŠTRUKTÚRA
Vedeli ste? Ľudské telo má približne 640 kostrových svalov? Pri chôdzi si ani neuvedomujeme, že sa aktivuje viac ako 200 svalov. Najdlhší sval u ľudí je krajčírsky sval (musculus sartorius), ktorý sa rozkladá pozdĺž stehna; najmenší je strmienkový sval (musculus stapedius), ktorý sa nachádza v ušnom bubienku. Meria len 1,27 milimetra.
Ľudia majú dva rôzne typy svalov, ide o svaly typu I a typu II. Šprintéri majú tendenciu mať vo svojom tele svaly typu II, teda rýchle svalové vlákna, alebo viac aktívnych svalových vlákien, zatiaľ čo vytrvalostní bežci majú tendenciu mať viac svalov typu I, teda pomalých svalových vlákien. Štúdie austrálskych vedcov zahŕňali viac ako 400 špičkových atlétov rozdelených do dvoch skupín. Prvá skupina zahŕňala športovcov z disciplín, v ktorých sa väčšinou vyžaduje sila a rýchlosť, a v druhej skupine boli tí, u ktorých sa vyžaduje vytrvalosť. Títo vedci objavili, že v prvej skupine prevažovali ľudia s dvomi kópiami fungujúceho génu ACTN3 a v druhej skupine prevažovali ľudia s dvomi kópiami nefunkčného génu ACTN3. Tým sa dokázalo, že vyššie spomenutý gén určuje účinnosť určitého typu svalového vlákna. Okrem tohto génu je tiež známa mutácia génu PPAR-alfa. Gén PPAR-alfa určuje prítomnosť špecifického typu svalových vlákien v našom tele. Súčasnou analýzou oboch génov je možné predvídať fyzické aktivity, v ktorých budete pravdepodobne najúspešnejší.
Analyzované gény: ACTN3, PPAR alpha(2)
POSILŇOVANIE
Vedeli ste? Muži majú viac svalovej hmoty ako ženy. Je za to zodpovedný hormón testosterón – v tele ho máme všetci, ale mladí muži ho majú najviac. Spojenie medzi hormónom testosterónom a svalovou hmotou je veľmi silné. Intenzívne cvičenie zvyšuje hladinu tohto hormónu, takže svalová sila je tiež zvýšená.
Posilňovanie sa dá definovať ako použitie odporu pri sťahovaní svalov s cieľom zväčšenia sily aj veľkosti svalov a anaeróbnej vytrvalosti svalov. Ak sa vykonáva správnym spôsobom, môže posilňovanie priniesť zlepšenie celkového zdravia a pohody, rovnako ako zvýšenie sily kostí a zdravia svalov, šliach a väzov. Znižuje riziko zranenia a zlepšuje funkciu srdca. Ak sa chceme zbaviť nadbytočného tuku, nie je intenzívny tréning rovnako účinný u všetkých ľudí. V rámci vedeckého výskumu sa skúmali ľudia, ktorí absolvovali 12-týždňový intenzívny tréningový program. Po skončení tohto tréningového programu sa zistilo, že niektorí ľudia získali približne o 6 percent viac subkutánnych tukov. Bolo dokázané, že je tento jav spôsobený genetickou výbavou, ktorá ovplyvňuje našu citlivosť na určité pohyby. V prípade žien sa tieto poznatky nepotvrdili. To však nie je prekvapujúce, pretože muži a ženy majú úplne odlišný systém akumulácie a spaľovania tukov.
Analyzované gény: INSIG2
GÉN BOJOVNÍKA (COMT gén)
Vedeli ste? COMT gén je znížený estrogénom, takže celková aktivita COMT v prefrontálnom kortexe a ostatných tkanivách je asi 30 % nižšia u žien ako u mužov. Táto obmedzená aktivita COMT sa prejavuje ako 30 % vyššia základná hladina adrenalínu u žien v porovnaní s mužmi.
Aj napriek rokom prípravy a tréningu to niektorí ľudia pod tlakom jednoducho nezvládnu, pričom sa zdá, že iní pod tlakom a adrenalínom prosperujú. Odpoveď je ukrytá v COMT géne. Produkt tohto génu je zodpovedný za rozkladanie adrenalínu. Dôsledkom variantu v tomto géne sú niektorí „bojovníci“, pričom ostatní sú vo svojej podstate skôr „ustaraní“. Bojovníci majú veľmi aktívny enzým COMT; preto sa ich adrenalín rýchlo rozkladá, čo vedie k nízkej základnej hladine adrenalínu. Ustaraní majú veľmi málo aktívnu tvorbu enzýmu COMT, čo vedie k vyššej základnej hladine adrenalínu. Každý má nejakú optimálnu hladinu adrenalínu. Ustaraní sú už pravdepodobne na svojej optimálnej hladine, preto automatické zvýšenie adrenalínu v náročnej situácii ich prinúti stratiť kontrolu. Začnú sa im potiť ruky, triasť svaly, motorické pohyby nefungujú, ich mozog je preťažený, výsledkom čoho je ich nesústredené myslenie, a trpia tunelovým videním. Pri pohľade na bojovníka, ktorého hladina adrenalínu je bežne nízka, rovnako náročná situácia spôsobí zvýšenie adrenalínu na optimálnu úroveň.
Analyzované gény: COMT
Čo ste sa mohli naučiť: Každý sme iný, dvaja rovnakí jedinci s rovnakou genetickou výbavou jednoducho nie sú a preto ani neexistuje tréningový plán ktorý bude rovnako dobre fungovať na každého. Máme rôzne typy svalov a inak na nás pôsobí posilňovanie. Je ťažšie ale nie nemožné dosiahnuť vrcholový športový úspech bez génu bojovníka. Len správna kombinácia vedomostí o tréningovom procese a faktov o svojom tele na základe genetickej analýzy nám umožní dosiahnuť želané športové ciele.
Zatiaľ ste sa dozvedeli základné informácie o 3 z 10 športových genetických rozboroch, ktoré sú len malou časťou z . Viac sa dočítate v ďalších článkoch.
Použité referencie:
https://bmcgenomics.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12864-016-2462-3
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19105843/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22530780/